Mangliár Dent
Cím: H - 9700 Szombathely, Semmelweis I. u. 6. 1 em. 108 Tel/Fax: 36 94/322-135 E-mail: info@mangliardent.hu |
Kapcsolatfelvétel |
Barázdazárás - esztétikai tömések - gyökércsatorna kezelések - fogsínezés.
RészletekRögzített fogpótlások, héjkerámiák, fogbetét vagy inlay, Onlay-Maryland bridge
RészletekRészletesen olvashat ebben a menüpontban: Teljes és részleges fogsorokról, a rejtett elhorganyzású fogpótlásokról, a kombinált fogpótlásokról (kapcsok nélkül) és...
RészletekRészletesen olvashat ebben a menüpontban: a fogfehérítés; a fogékszer; a kompozit direkthéj, a kerámia indirekt héj témákról. ...
RészletekEbben a menüpontban a következő témákról olvashat részletesen: implantáció és implantátum lehetséges fogpótlási lehetőségek implantátumokra (kivehető és rögzített) stb . ...
RészletekAz egészséges, ép tejfogazat megőrzése legalább annyira fontos, mint a maradó fogazaté.
RészletekRészletesen olvashat ebben a menüpontban: az implantálás a csontpótlás, sinusemelés a sebészeti fogeltávolítás a gyökércsúcsrezekció a parodontológ...
RészletekRészletesen olvashat ebben a menüpontban: a szájhigiénia ; a fogápolási eszközök ; a fogkefe, elektromos fogkefe ; a fogselyem ; a szuperfloss ; ...
RészletekAllergiamentes anyagokat használunk mint a titán, a cirkónia, illetve az arany.
RészletekRészletesen olvashat ebben a menüpontban:
Szájhigiénia: |
A szájüregben rendszeresen minimum háromszázféle különböző mikroorganizmus vendégeskedik, melyek a nyállal, illetve a lepedékkel (ételmaradékok) táplálkoznak. Ezekből termelődnek a különböző enzimek, amelyek a cukrokat savvá alakítják. Ez a savas környezet ásványi anyagokat von el a fogzománcból, és így képez szabad utat a fogszuvasodásnak vagy más néven a káriesznek.
Ezért fontos napjában legalább kétszer (reggel és este), illetve a főétkezések után a megfelelő eszközökkel a lepedéket eltávolítani, azaz fogat mosni.
A baktériumok az ételmaradékból lepedéket (plakkot) képeznek a fogak, illetve a fogpótlások felszínén, s ezek később a fogíny gyulladását okozhatják. Fogínygyulladás esetén a fogíny megduzzad, pirosas színe lesz, fájdalmas, és fogmosáskor gyakran vérzik.
Ha nem kezeljük és nem fordítunk még nagyobb gondot fogaink és a szájüreg tisztán tartására, akkor a fogínygyulladás súlyosbodhat, krónikussá válhat, és akár az egészséges fogak elvesztését is okozhatja.
Fogápolási eszközök |
Fogkefe: |
A helyesen megválasztott fogkefe nagyon fontos.
A legfontosabb kritériumok a választásánál:
A javasolt fogmosási technika:
Körkörös technika, majd a fogak külső és belső területének mosása. A felső fogíven felülről lefelé, azaz a fogínytől a koronai rész felé sepregetni, míg az alsó fogíven ellenkezőleg, alulról felfelé, szintén az ínytől távolodva mossuk a fogakat!
A fogmosás legalább 3-4 percig tartson, és ne feledkezzünk meg a nyelv felületének mosásáról sem! Nagyon gyakran itt tapadnak meg ugyanis a baktériumok, amelyek kellemetlen leheletet is okozhatnak.
Jó tudni! - Tartsunk otthon legalább két fogkefét, hogy mindig szárazat használhassunk a következő fogápolásnál!
Elektromos fogkefe: |
Elsősorban a mozgásukban, illetve kézügyességükben valami oknál fogva korlátozott személyeknek fejlesztették ki. Ettől függetlenül ma már mindenki ismeri és használja.
Körkörös és rezgő mozgást végez, így nagyobb mennyiségű plakk eltávolítására képes.
Lehet elemes és akkumulátoros, elektromos áramról töltött.Széles választékban kapható.
Fogköztisztító eszközök |
Nem csak a fogak felülete, hanem a fogközök tisztítása is nagyon fontos, hiszen az ott megtapadó lepedék és ételmaradék ugyanúgy roncsolja a fogzománcot, és irritálja a fogínyt.
Fogköztisztító fogkefe: |
Javasoljuk azoknak, akik fogpótlásokat (híd pótlás, implantátum), illetve rögzített fogszabályozó készüléket viselnek.
Különböző formájú fejekkel kapható. Rendszeres használat mellett általában két hétig tartják a formájukat, utána cserére szorulnak. Használat után alaposan öblítsük le, mossuk ki!
Ajánlott naponta, de legalább hetente több alkalommal használni, főként az esti fogmosáskor!
A fogköztisztító kefékkel csökken a fogíny irritációja a fogközökben, és segít tisztán tartani a szájüreget.
Supefloss -fogselyem |
Rendkívül fontos a fogköztisztító selymek használata.
Helyes használatával eltávolítható a plakk, illetve az ételmaradék a nehezen elérhető fogközökből, a fogpótlások alatt/között, illetve a fogszabályozó készülék nehezen elérhető helyein is.
Három részből áll: az első keményebb részt kell a fogpótlás és az íny között átvezetni,
a következő puhább szivacsos rész segítségével tisztíthatjuk a pótlás és a fogíny közti érzékeny területet, és végül a harmadik rész, mint a hagyományos fogselyem funkcionál a fogközök tisztítására. Rendszeres használatával csökkenthető a fogínygyulladás kockázata.
Fogselyem: |
A fogselyem lehet száraz vagy viaszolt (utóbbi kellemesebb); a fogak közötti tér tisztítására alkalmas.
Használata minden nap javasolt; legjobb minden étkezés után, de legalább hetente egyszer.
Tekerjünk egy kb. 20 cm hosszúságú fonalat a két középső vagy a két mutató ujjunkra, majd azok közt a selymet megfeszítve a fogközre merőlegesen helyezzük be. Egy C betűt leírva a fog egyik oldalán levezetjük, a másik oldalán pedig felhúzzuk, így távolítva el a lepedéket.
Óvatosan az erővel, mert könnyedén megszaladhat a kezünk, és akkor felsérthetjük a fogínyt. A kezdeti gyakorló időkben tükörkontroll mellett javasolt, majd ha megvan a rutin, bárhol, bármikor percek alatt kivitelezhető.
A helyes és alapos fogápolás elengedhetetlen része a fogselyem használata, majd a a helyes technikával a fogak fogkefével történő megtisztítása, illetve az alapos szájöblítés után a fogközök megtisztítása.
Ajánlott a plakkcsökkentő szájvizek használata is!
Szájzuhany: |
Elektromos készülék, amelyik keveri a vizet és a levegőt, így a fogközök felé tartva a vízsugár onnan az ételmaradékot eltávolítja. Nagyon fontos a helyes irány megválasztása, mert különben ellenkező hatást érhetünk el! Fontos tehát, hogy mindig az íny felől a fog koronai része felé legyen a vízsugár iránya, különben a fogíny alá préseljük a lepedéket, ami viszont gyulladást okozhat.
Használata naponta javasolt. Nem ajánlott implantátummal rendelkező páciensek részére!
Szájöblítők: |
Két különböző típusát különböztetjük meg: a gyógyszeres, illetve a gyógyszeres hatóanyagtól mentes, úgynevezett baktérium csökkentő vagy antibakteriális szájöblítőkét.
A leggyakoribb hatóanyagok:
A szájöblítők nem helyettesítik a fogkefével történő fogmosást, önmagukban elégtelenek!
Felhasználásuk vízzel vagy tisztán, mindig a mellékelt tájékoztató alapján történjék!
Ha tud allergiáról bármelyik összetevővel szemben, kerülje a használatukat!
Fogmosás és szájöblítés után már ne fogyasszon sem ételt, sem italt, hagyja napközben legalább fél órát hatni, este viszont az egész éjszakai hatóidő a javasolt.
A fent felsorolt termékek megvásárolhatók rendelőnkben, drogériákban és a gyógyszertárakban.