Elérhetőségek
Mangliár Dent Bt.
Cím: 9700 Szombathely, Semmelweis u. 6. I/108.
Telefon: +3694322135
Mobil: +36302987735
E-mail: info@mangliardent.hu
Térkép
Szájhigiénés kezelések
Szájhigiénia
A szájüregben rendszeresen minimum háromszázféle különböző mikroorganizmus vendégeskedik, melyek a nyállal, illetve a lepedékkel (ételmaradékok) táplálkoznak. Ezekből termelődnek a különböző enzimek, amelyek a cukrokat savvá alakítják. Ez a savas környezet ásványi anyagokat von el a fogzománcból, és így képez szabad utat a fogszuvasodásnak.
Ezért fontos napjában legalább kétszer (reggel és este), illetve a főétkezések után a megfelelő eszközökkel a lepedéket eltávolítani, azaz fogat mosni.
A baktériumok az ételmaradékból lepedéket (plakkot) képeznek a fogakon, illetve a fogpótlások felszínén, s ezek később a fogíny gyulladását okozhatják. Fogínygyulladás esetén a fogíny megduzzad, pirosas-lilás színe lesz, fájdalmas és fogmosáskor gyakran vérzékeny.
Ha nem kezeljük és nem fordítunk még nagyobb gondot fogaink és a szájüreg tisztán tartására, akkor a fogínygyulladás súlyosbodhat, krónikussá válhat, és akár az egészséges fogak elvesztését is okozhatja.
Fogápolási eszközök
Fogkefe:
A helyesen megválasztott fogkefe nagyon fontos.
A legfontosabb kritériumok a választásánál:
- szintetikus,közepes keménység (medium) sörtéjű;
- főként kisebb fejű fogkefét válasszunk, azzal könnyebben elérhetőek a hátsó területek is;
- praktikusak az indikátorcsíkkal ellátott fogkefék, jelzik, hogy mikor szükséges cserélni;
- nyomáskontrollos elektromos fogkefék azokna, akik nagyon erősen mossák a fogukat.
A javasolt fogmosási technika:
Körkörös technika,a fogak felületén a lepedék fellazítására való. Söprögetős technika: a felső fogíven felülről lefelé, azaz a fogínytől a koronai rész felé sepregetni, míg az alsó fogíven ellenkezőleg, alulról felfelé, szintén az ínytől távolodva mossuk a fogakat!
A fogmosás legalább 2 percig tartson, és ne feledkezzünk meg a nyelv felületének mosásáról sem! Nagyon gyakran itt tapadnak meg ugyanis a baktériumok, amelyek kellemetlen leheletet is okozhatnak.
Elektromos fogkefe:
Elsősorban a mozgásukban, illetve kézügyességükben valami oknál fogva korlátozott személyeknek fejlesztették ki. Ettől függetlenül ma már mindenki ismeri és használja.
Körkörös és rezgő mozgást végez, így nagyobb mennyiségű plakk eltávolítására képes.
Lehet elemes és akkumulátoros, széles választékban kapható.
Fogköztisztító eszközök:
Nem csak a fogak felülete, hanem a fogközök tisztítása is nagyon fontos, hiszen az ott megtapadó lepedék és ételmaradék ugyanúgy roncsolja a fogzománcot, és irritálja a fogínyt.
- Fogköztisztító fogkefe: Javasoljuk azoknak, akik fogpótlásokat (híd, implantátum),fogágybeteg pácienseknek, akik már fogselyemmel nem tudják hatékonyan tisztítani a fogközöket, illetve akik rögzített fogszabályozó készüléket viselnek. Különböző méretű fejekkel kaphatók. Ennek felmérésében segítünk, hogy a legmegfelelőbbet használják pácienseink. Ajánlott naponta, de legalább hetente több alkalommal használni, főként az esti fogmosás után!
- OralB Supefloss - specialis fogselyem: Rendkívül fontos a fogköztisztító selymek használata.Helyes használatával eltávolítható a plakk, illetve az ételmaradék a nehezen elérhető fogközökből, a fogpótlások alatt/között, illetve a fogszabályozó készülék nehezen elérhető helyein is. Három részből áll: az első keményített rész, mint cipófűző vége,amit a fogpótlás és az íny között lehet átvezetni. A következő puhább szivacsos rész segítségével tisztíthatjuk a pótlás és a fogíny közti érzékeny területet. Végül a harmadik rész, mint a hagyományos fogselyem funkcionál a fogközök tisztítására. Rendszeres használatával csökkenthető a fogínygyulladás kockázata.
- Fogselyem: A fogselyem lehet száraz vagy viaszolt (utóbbi kellemesebb); a fogak közötti tér tisztítására alkalmas. Használata minden nap javasolt; legjobb az esti fogmosás után. Tekerjünk egy kb. 30-40 cm hosszúságú fonalat a két középső vagy a két mutató ujjunkra, majd azok közt a selymet megfeszítve a fogközre merőlegesen helyezzük be. Egy C betűt leírva a fog egyik oldalán levezetjük, a másik oldalán pedig felhúzzuk, így távolítva el a lepedéket. Óvatosan az erővel, mert könnyedén megszaladhat a kezünk, és akkor felsérthetjük a fogínyt. A kezdeti gyakorló időkben tükörkontroll mellett javasolt, majd ha megvan a rutin, bárhol, bármikor percek alatt kivitelezhető. A helyes és alapos fogápolás elengedhetetlen része a fogselyem használata, majd a a helyes technikával a fogak fogkefével történő megtisztítása, illetve az alapos szájöblítés után a fogközök megtisztítása.
- Szájzuhany: Elektromos készülék, amelyik keveri a vizet és a levegőt, így a fogközök felé tartva a vízsugár onnan az ételmaradékot eltávolítja. Nagyon fontos a helyes irány megválasztása, mert különben ellenkező hatást érhetünk el! Fontos tehát, hogy mindig az íny felől a fog koronai része felé legyen a vízsugár iránya, különben a fogíny alá préseljük a lepedéket, ami viszont gyulladást okozhat. Használata naponta javasolt. Nem ajánlott implantátummal rendelkező páciensek részére!
- Szájöblítők: Két különböző típusát különböztetjük meg: a gyógyszeres, illetve a gyógyszeres hatóanyagtól mentes, úgynevezett baktérium csökkentő vagy antibakteriális szájöblítőkét. A szájöblítők nem helyettesítik a fogkefével történő fogmosást, önmagukban elégtelenek! Felhasználásuk vízzel vagy tisztán, mindig a mellékelt tájékoztató alapján történjék!
Vissza az előző oldalra!